Zdravý jedálniček: výskumy ukázali, že fytoestrogény v potravinách liečia
Obávate sa karcinómu prsníka, či vás trápia menopauzálne ťažkosti? V tom prípade by ste mali vedieť, že váš zdravý jedálniček by mal obsahovať sóju (napr. v podobe tofu) s obsahom fytoestrogénov. Ak ste si naopak do dnešného dňa mysleli, že fytoestrogény v sóji pôsobia škodlivo, vyvedieme vás z omylu. Na otázku, či je sója skutočne pomáha ženám s vyššie uvedenými problémami odpovedá MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborný garant projektu www.potraviny-pre-mna.sk.
Zdravý jedálniček: fytoestrogény v tofu ocenia ženy
Posledné roky bol zodpovedaný aj posledný otáznik okolo fytoestrogénov (rastlinné formy estrogénov). Dlho pretrvávali obavy z toho, ako môžu fytoestrogény vplývať na možné riziko vzniku rakoviny prsníka či na liečbu najmä ER pozitívnych foriem karcinómu (druh karcinómu, ktorý obsahuje estrogénové receptory). Výsledok bol ohromujúci:
fytoestrogény nielen pred rakovinou prsníka chránia, ale dokonca ju pomáhajú liečiť.
A čo najviac prekvapilo? To, čo nečakali ani najväčší zástancovia sóje:
fytoestrogény pomáhajú aj pri ER pozitívnej forme rakovine prsníka. Dokonca predlžujú život týmto pacientkam bez ohľadu na to, či sú pred alebo po menopauze.
To je dobrá správa, že?
Fytoestrogény sóje sa rovnako úspešne používajú pri liečbe menopauzálnych ťažkostí a bezpečne tak nahrádzajú nebezpečnejšiu pomoc hormonálnej substitučnej liečby.
Štúdií, ktoré sa venujú účinkom sóje na zdravie je naozaj neúrekom. Ak by ste chceli všetky poctivo preštudovať, pokojne by ste si mohli na to vziať mesiac voľna. Našťastie túto mravenčiu prácu za nás urobili erudovaní lekári z neziskovej organizácie svetoznámej Mayo Clinic. V šikovnej príručke Book Of Alternative Medicine, vydanej touto renomovanou klinikou, odborníci delia najznámejšie využívané liečivé potraviny a potravinové doplnky podľa semafóru. Na to, aby to urobili naozaj poctivo, preštudovali tisíce štúdií a táto publikácia zrozumiteľným spôsobom ponúka výsledky ich práce.
Potraviny a výživové doplnky, ktoré sú v zmysle liečivého účinku neodporúčané až rizikové označili ako červené, neisté ev. s malým rizikom sú označené ako žlté a jednoznačne vhodné a so štúdiami preukázateľným pozitívnym účinkom sú označené ako zelené. A teraz hádajte do ktorej kategórie sa dostala sója? Veru do zelenej.
Nie je to síce v súlade s prvými odkazmi, ktoré nájdete na internete, ale v dnešnom svete je predsa bežné, že viac víťazí reklama ako pravda. My ale zostaneme s odborníkmi a pozrieme sa na zdravotné účinky sóje podrobnejšie.
Zdravý jedálniček na pomoc ženám proti karcinómu prsníka či menopauzálnym ťažkostiam musí byť rozmanitý, a preto vás budeme radi inšpirovať aj receptami na našej stránke. Za všetky recepty sme pre vás vybrali:
Letný zeleninový šalát z tofu
Celý recept je k dispozícii tu: letný zeleninový šalát s tofu. Viac receptov s obsahom tofu nájdete tu: tofu recepty.
Podrobnejšie porovnanie “mäsa versus tofu” sa dočítate tu: mäso versus tofu: športovci, štítna žľaza a iné.
Veríme, že sa náš dnešný článok je pre vás prínosom, a že váš zdravý jedálniček bude okrem iného obsahovať brokolicu, tofu a kuskus. Prajeme vám dobrú chuť a veľa šťastia v prevencii (a boji) s nepríjemnými zdravotnými problémami.