Zdravý jedálniček: železo z tofu ako podporná liečba chudokrvnosti
Trápi vás chudokrvnosť? Okrem výživových doplnkov by ste železo radšej prijímali v strave? To, čo by mal váš zdravý jedálniček obsahovať vám prezradíme v dnešnom článku.
Na otázku, či je lepšie železo z mäsa alebo z tofu odpovedá MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborný garant projektu www.potraviny-pre-mna.sk.
Zdravý jedálniček: železo z tofu ako podporná liečba chudokrvnosti
Je pravda, že živočíšne, tzv. hémové železo sa lepšie vstrebáva. V tomto smere by viedlo mäso. Využiteľnosť železa z rastlinných zdrojov ale môžeme niekoľkými spôsobmi podporiť.
Namáčanie či klíčenie sóje, tepelná úprava tofu, to všetko pomáha. Využiteľnosť železa sa zvyšuje. No a obsah železa v tofu je dosť slušný na to, aby sme ho mohli zaradiť do zoznamu potravín, ktoré sú vhodné pri podpornej liečbe chudokrvnosti.
Naopak, nadbytok železa v strave (najmä toho hémového) sa už dnes považuje za rizikový faktor. Železo totiž v nadbytku pôsobí ako prooxidant, môže poškodzovať bunky a spôsobovať zápal.
Podrobnejšie porovnanie “mäsa versus tofu” sa dočítate tu: mäso versus tofu: športovci, štítna žľaza a iné.
Zdravý jedálniček pri podpornej liečbe chudokrvnosti musí byť rozmanitý, a preto vás budeme radi inšpirovať aj receptami na našej stránke. Za všetky recepty sme pre vás vybrali:
Plnený celozrnný wrap
Celý recept je k dispozícií tu: plnený celozrnný wrap. Okrem celozrnných wrapov a strukovín si doň nezabúdajte pridať aj rôzne druhy paprík, ktoré vďaka vitamínu C podporujú vstrebávanie železa.
Prečítajte si aj:
Sója – liečivé účinky (píše MUDr. Alexandra Frolkovičová)
Sója – mýty a zavádzajúce informácie (1/3)
Ak máte radi lístkové cesto, ponúkame vám náš recept na: domáce celozrnné cesto. Nezabúdajte ani na vynikajúce celozrnné lístkové cesto bez vajec (s obsahom tofu).
Veríme, že sa pre vás náš dnešný článok stal prínos, a že váš zdravý jedálniček bude okrem iného obsahovať celozrnné obilniny, strukoviny a tiež papriky. Prajeme vám dobrú chuť.