Liečivé rastliny – ich význam pre organizmus
Liečivé rastliny a liečenie nimi – fytoterapia – v súčasnosti zažívajú svoju renesanciu, nakoľko je to jeden z najstarších a najprirodzenejších spôsobov liečenia. Ľudia si začínajú uvedomovať, že nie vždy je nutné siahať po syntetických liekoch, ale že si často krát vedia pomôcť aj sami úpravou životosprávy a používaním byliniek. Ich liečebné účinky sú uznávané aj pharma priemyslom. Preto sa stále robia výskumy a extrakty z rastlín sa používajú v liekoch.
Liečba rastlinami priťahuje najmä pre ich jemné a efektívne pôsobenie na organizmus, liečia nielen symptómy, ale snažia sa liečiť príčinu. Nepôsobia iba na jednotlivé orgány, ale majú vplyv na celý systém. Pri správnom používaní majú minimum alebo žiadne vedľajšie účinky. Môžete si ich vypestovať, alebo ísť na príjemnú prechádzku, kde si ich nazbierate.
Liečivé rastliny a ich plody používame:
- v kuchyni ako koreniny, často si už ani neuvedomujeme ich liečivé vlastnosti. V skratke z „kuchynských“ byliniek spomeniem rascu, rozmarín, šalviu, saturejku, majorán, bazalku, petržlen, zázvor, kajenské korenie, kurkumu, škoricu, klinček atď. Tieto bylinky pozitívne pôsobia na gastro-črevný systém, ktorý je dôležitý z hľadiska spracovania a vstrebávania živín a tiež pri eliminácii odpadových látok cez hrubé črevo.
- na ďalšie spracovanie pri výrobe pesta, štiav, džemov, ochutených olejov, sirupov
- vo forme záparov, odvarov, tinktúr, obkladov, do kúpeľa
- na liečbu – napomáhajú normalizácii fungovania jednotlivých systémov – ako prevenciu a ako podporu pri súčasnom užívaní liekov.
Prečo užívať liečivé rastliny
- pôsobia na celé telo, nezameriavajú sa na orgány oddelene
- používajú sa na liečbu, prevenciu, podporu jednotlivých systémov
- majú obvykle viac účinkov naraz. Môžu pôsobiť antibakteriálne, protizápalovo, spazmolyticky, podporujú metabolizmus, pozitívne vplývajú na psychiku, atď. Navyše obsahujú aj vitamíny, minerály a ďalšie prvky podporujúce náš organizmus.
- pri správnom užívaní nemajú vedľajšie účinky
- môžme si ich sami vypestovať, alebo si ich ísť nazbierať.
Bylinky nám pomožu vysporiadať sa s mnohými chorobami, ale nie sú všeliekom. Každý spôsob liečenia má svoje pozitíva. Treba vždy zvážiť, či ide o taký akútny stav, kedy sú nutné syntetické lieky, alebo môžme využiť liečbu prirodzenejšiu pre organizmus – fytoterapiu, akupunktúru, psychoterapiu, masáže, atď. Alebo skúsiť kombinovať typy liečby.
Možné problémy pri používaní byliniek
- nesprávne odhadnutie choroby a nesprávne užívanie: napr. iné dávkovanie je pre dospelých, iné pre mladistvých, deti a seniorov
- ako hlavný problém pre súčasného človeka môže byť rýchlosť účinku. V niektorých prípadoch je účinok veľmi rýchly, ale pokiaľ liečime chronický problém, môže sa zdať, že liečba trvá dlhšie ako pri syntetických liekoch, nakoľko tu nejde len o potlačenie symptómov, ale celkové ozdravenie a harmonizáciu organizmu. Každopádne pečeň sa vám poztívne poďakuje, nakoľko nebude musieť filtrovať ďalšie chemikálie, ktoré by ste jej dodávali syntetickými liekmi.
- problémom taktiež môže byť aj miesto zberu a spracovanie rastliny. Rastliny nikdy nezbierame v znečistených oblastiach.
Liečivé rastliny a ich užívanie je formou životného štýlu, takisto ako zdravé stravovanie. Je to o pochopení fungovania organizmu človeka, o tom, že sa treba naučiť počúvať svoje telo a nielen chuťové poháriky.
Prenesene povedané, vieme, že ak by sme do benzínoveho auta naliali diesel, tak ďaleko nedôjdeme. To isté platí aj pre naše telo. Ak budeme ako palivo používať nekvalitné potraviny a pri každej príležitosti sa kŕmiť liekmi, nemôžme očakávať kvalitný chod nášho organizmu.
Pre začiatok stačí, keď budete mať doma namiesto základných liekov základné bylinky, napr. lipu, bazu, repík, šalviu, mätu, harmanček, materinu dúšku, divozel, atď. Voľba závisí od vašich potrieb a preferencií. Liečivé rastliny je vhodné používať v zmesiach podľa efektu, ktorý chceme dosiahnuť. Ich účinnosť sa tým zvýši a dosahuje sa lepší efekt ako pri užívaní jedinej liečivej rastliny.
Ak vás zaujímajú bylinky kliknite na tag bylinky a korenie a dozviete sa viac.
Autor: Larisa Adámková, autorské práva vyhradené.
Zdroje: internet